DZIAŁALNOŚĆ WYDAWNICZA - ROK 2005

W 2005 roku nakładem Wydawnictwa Akademii Rolniczej we Wrocławiu ukazało się 59 tytułów, w tym:

•     2 podręczniki,
  •     11 skryptów,
  •     10 zeszytów serii Monografie,
  •     10 wydziałowych Zeszytów Naukowych,
  •     1 zeszyt serii Bibliografie,
  •     11 zeszytów serii Rozprawy,
  •     5 zeszytów Acta Scientiarum Polonorum,
  •     10 innych

o łącznej objętości 673,45 ark. wyd. – w liczbie 13 170 egzemplarzy.

W roku 2005 (do 30.09) Wydawnictwem kierował redaktor naczelny prof. dr hab. inż. Jerzy Sobota.

Z dniem 01.10.2005 roku na redaktora naczelnego powołany został prof. dr hab. inż. Andrzej Kotecki.

Redakcją techniczną kierowała mgr Janina Bartkowska, a sprawami administracyjnymi zajmowała się Grażyna Kwiatkowska – sekretarz Wydawnictwa. Opracowania komputerowe wykonywały: Halina Sebzda i Alicja Chmura, a opracowania redakcyjne i korekty: mgr Elżbieta Winiarska-Grabosz, Janina Szydłowska oraz mgr Janina Bartkowska, kolportaż i marketing prowadziła Hanna Mielczarek, a Alina Gebel pełniła funkcję sekretarza redakcji technicznej EJPAU, wykonując opracowania komputerowe w HTML.

Publikacje Wydawnictwa Akademii Rolniczej prezentowane są corocznie na marcowych Wrocławskich Targach Książki Naukowej.

Wydawnictwo prowadzi obsługę techniczną i administracyjną elektronicznego czasopisma Electronic Journal of Polish Agricultural Universities. Pracami Rady Programowej EJPAU kieruje prof. dr hab. inż. Jerzy Sobota, natomiast prof. dr hab. Ewelina Dziuba kieruje Kolegium Redakcyjnym (Editorial Board) serii Biotechnology, prof. dr hab. inż. Stefan Cacoń – serii Geodesy and Cartography, a prof. dr hab. Wojciech Zawadzki – serii Veterinary Medicine. W roku 2005 odbyły się dwa rozszerzone posiedzenia Rady Programowej EJPAU, w których uczestniczyli przewodniczący Kolegiów Redakcyjnych oraz sekretarze serii czasopisma. Pierwsze odbyło się w Zakopanem (maj), a drugie w Warszawie (październik).

W roku 2005 czasopismo EJPAU zostało wpisane na Listę Filadelfijską (Thomson Scientific Master Journal List).

W roczniku  EJPAU 2005 (Volume 8) w jego czterech numerach (Issue 1, 2, 3, 4) – kwartalnik, w nowej szacie graficznej, opublikowano 185 artykułów, w tym w seriach, których redakcje znajdują się w Wydawnictwie naszej uczelni:

•     Veterinary Medicine – 23
  •     Geodesy and Cartography – 3
  •     Biotechnology – 11

Strony czasopisma elektronicznego odwiedza coraz więcej osób – w roku 2001 – 53 833, w 2002 r. – 79 488, w 2003 r. – 100 393, w roku 2004 – 204 777 osób, a w 2005 r. – 243 026 (do września).

Z dniem 1 października 2001 roku polskie uczelnie rolnicze powołały czasopismo naukowe ACTA SCIENTIARUM POLONORUM z seriami:

• Administratio Locorum (Gospodarka Przestrzenna),
  • Agricultura (Agronomia),
  • Architectura (Budownictwo),
  • Biologia (Biologia),
  • Biotechnologia (Biotechnologia),
  • Formatio Circumiectus (Kształtowanie Środowiska),
  • Geodesia et Descriptio Terrarum (Geodezja i Kartografia),
  • Hortorum Cultus (Ogrodnictwo),
  • Medicina Veterinaria (Weterynaria),
  • Oeconomia (Ekonomia),
  • Piscaria (Rybactwo),
  • Silvarum Colendarum Ratio et Industria Lignaria (Leśnictwo i Drzewnictwo),
  • Technica Agraria (Inżynieria Rolnicza),
  • Technologia Alimentaria (Technologia Żywności i Żywienia),
  • Zootechnica (Zootechnika).

Czasopismem kieruje Rada Programowa, której przewodniczy prof. dr hab. inż. Jerzy Sobota z naszej uczelni. Redakcje serii zlokalizowane są w wydawnictwach uczelni powołujących czasopismo, z czego 3 redakcje zlokalizowane są w Wydawnictwie Akademii Rolniczej we Wrocławiu: Biotechnologia – z przewodniczącą Rady Naukowej prof. dr hab. Danutą Witkowską, Geodezja i Kartografia – z przewodniczącym Rady Naukowej prof. dr. hab. Andrzejem Świątkiewiczem, Weterynaria – z przewodniczącym Rady Naukowej prof. dr. hab. Wojciechem Zawadzkim.

W seriach Medicina Veterinaria i Geodesia et Descriptio Terrarum ukazały się w 2005 roku 2 numery 4(1)2005 i 4(2)2005, natomiast w serii Biotechnologia ukazał się jeden numer oznaczony jako 4(1-2)2005. Koszty wydania czasopisma Acta Scientiarum Polonorum pochodzą ze środków uczelni wydających daną serię. Egzemplarze każdej serii rozsyłane są do zainteresowanych jednostek organizacyjnych wszystkich uczelni, które powołały czasopismo.

Wykaz wydrukowanych tytułów w 2005 roku

PODRĘCZNIKI

Ark. wyd.

Praca zbiorowa pod redakcją Michała Mazurkiewicza – Choroby drobiu