GENETYKA OGÓLNA DLA BIOLOGÓW NR 525

W jednym tomie znalazły się zagadnienia z genetyki klasycznej oraz genetyko molekularnej, kolejne rozdziały wprowadzają czytelnika w problemy polimorfizmu genetycznego, sprzężenia cech oraz determinacji płci. Warto podkreślić szczególnie szerokie omówienie genetyki grup krwi. Obszerna część skryptu dotyczy cytogenetyki – kariotypów, aberracji chromosomowych oraz map chromosomowych. Ogromną zaletą książki jest uporządkowanie podstawowych pojęć. Autorzy zamieścili w skrypcie ponad 150 zadań, co stanowi doskonały materiał dydaktyczny. Istotną częścią są czarno-białe a zwłaszcza kolorowe ilustracje, w skrypcie znajduje się bowiem ponad 50 kolorowych stron, na których zobrazowano przestrzenne struktury DNA, RNA, kwestie dziedziczenia barw i umaszczeń u gatunków, barwienie chromosomów in. Recenzent wydawniczy, dr hab. Tadeusz Majewski, rekomendując książkę do druku, napisał w konkluzji: „wypełnia ona istotną lukę na rynku wydawniczym i stanowi bezcenną pomoc zarówno dla nauczycieli akademickich, jak i studentów. Z powodu tego skryptu chciałoby się znowu być studentem”.

ISBN 978-83-60574-49-2