PODSTAWY BIOMETEOROLOGII. WPŁYW ZMIENNYCH CZYNNIKÓW POGODOWYCH I KLIMATYCZNYCH NA ORGANIZMY LUDZI I ZWIERZĄT MON. CXXXV

AUTOR: ROMAN ADAM

Najkrócej mówiąc, książka jest o wpływie pogody na człowieka. Nie od dzisiaj wiadomo, że równowaga organizmu uzależniona jest od warunków zewnętrznych, czyli środowiskowych. Istotnym czynnikiem otoczenia jest panujący klimat oraz pogoda w danym regionie. Czynniki pogodotwórcze nie są stabilne, ulegają nieustannym zmianom okresowym (dobowym i sezonowym), które w znacznym stopniu są przewidywalne, oraz nieokresowym – nieprzewidywalnym . W jaki sposób wahania poziomu natężenia poszczególnych czynników meteorologicznych wpływają na organizm człowieka jest treścią tej książki. W książce znajdziemy zarys wiadomości z meteorologii oraz o klimacie Ziemi, a zwłaszcza na temat bioklimatów Polski. Omówione zostały w kontekście wpływu na organizm ludzki: temperatura powietrza, promieniowanie słoneczne, zmiany ciśnienia atmosferycznego, ruch powietrza, zanieczyszczenia powietrza oraz hałas. Scharakteryzowane zostały wybrane choroby meteorotropowe oraz takie kwestie jak aklimatyzacja, aklimacja i adaptacja.

ISBN 978-83-7717-059-5